joomlan.ru | inotur.com
ОБ’ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ - складова житлової реформи, яка є необхідною і неминучою. (О.М.Конда)

      Термін "ОСББ" (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) вперше став відомим широкому загалу у 1992 році, коли у Законі України "Про приватизацію державного житлового фонду" було зазначено, що власники приватизованих квартир можуть створювати такі об'єднання. Але аналог цього терміну "кондомініум" (у перекладі з латині - "спільне володіння майном") з'явився ще у древньому Римі, коли виникла необхідність різним сім'ям жити у одному будинку і вирішувати багато спільних питань. З того часу у всіх без винятку країнах світу такі об'єднання (у тих або інших формах) стали основою організації спільного проживання людей, альтернативи якій немає.
      Нині ми живемо в умовах ринку. В тому числі – ринку товарів і послуг у сфері житлово-комунального господарства. А на ринку завжди існує пропозиція та попит.
      Серед нинішніх пропозицій послуг у сфері житлово-комунального господарства на відповідному ринку є можливість створити ОСББ як юридичну особу або співпрацювати в разі необхідності з керуючою компанією за відповідним договором. Третього не дано, тому що ЖЕКів (в нашому місті – ВУЖКГ) рано чи пізно не буде. Вони відімруть, як рудимент старої радянської системи управління та обслуговування житлового фонду. Житлово-комунальне господарство за часів незалежності доведене «до ручки», оскільки фактично було припинене нормальне фінансування, тож ми перебуваємо на межі надзвичайних ситуацій в житловому господарстві. Якщо нічого не робити, то з ладу почнуть виходити дедалі більше житлових будинків, особливо їх елементів загального користування – покрівель, фасадів, підвалів та внутрішньо-будинкових інженерних мереж. Люди мають вирішити: чи бажають вони стати свідками й жертвами надзвичайних ситуацій, які рано чи пізно стануться, чи спробують власними зусиллями змінити ситуацію. Отже, для всіх нас знову настав час початку й вибору.
      Уряд України розробив і затвердив програму реформування житлово-комунального господарства. Згідно із Законом України "Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки" до кінця 2014 року передбачається збільшити до 80 % частку загальної кількості багатоквартирних житлових будинків, що обслуговується ОСББ або іншими формами самоорганізації населення. При цьому до кінця 2012 року передбачається збільшити кількість об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, а до кінця 2014 року - створення ОСББ на обов'язковій основі.
      В нашому місті станом на 01 березня цього року створено і успішно діють 11 ОСББ, в яких об’єднані 169 власників квартир та 3 житлово-будівельні кооперативи (188 квартир), що становить третину житлового фонду міста (крім приватних будинків).
      ОСББ – нова для нас формація, але насправді ця система працює на максимальне впорядкування власного житла. Спочатку ми приватизуємо квартиру й стаємо її власниками, а наступний крок – створення ОСББ, коли разом з іншими власниками ми забезпечуємо спільну сумісну власність на будинок.
      Але існує інша проблема: люди і психологічно, і матеріально не готові стати господарями будинку. У своїй квартирі – так, безперечно! А увесь будинок в уяві мешканців відсутній. Таке враження, що люди живуть у місті і водночас – на хуторах. Тож доведеться навчатися «будинковому колективізму»!
      Спробуємо розібратися в перевагах створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
      В Україні статус ОСББ визначається Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", згідно зі статтею 1 цього Закону ОСББ - це юридична особа, створена власниками приміщень для сприяння використання їхнього власного майна та управління, утримання i використання неподільного та загального майна. Тобто об'єднання має печатку, банківській рахунок, укладає цивільно-правові договори, за своїми зобов'язаннями відповідає своїм майном (але не особистим і не спільним майном своїх членів), є неприбутковою організацією.
      На відміну від будинків комунальної власності, члени ОСББ самостійно визначають кошторис утримання свого житла, розмір внесків на утримання будинку, структуру i стиль управління, формують штатний розклад, персональний склад працівників та їх заробітну плату (управителя, сантехніка, двірника, електрика, бухгалтера, консьєржа тощо), мають право оптимального вибору виконавців житлово-експлуатаційних послуг (вивіз сміття, дезинфекція, ремонтних робіт), самі визначають черговість проведення поточного ремонту i головне - набувають реального впливу на якість цих робіт. ОСББ має більші, ніж окремі мешканці, можливості вимагати від постачальників комунальних послуг виконання умов договорів, які воно уклало. ОСББ, як юридична особа, може отримувати кредит на проведення ремонтів, встановлення лічильників, облаштування прибудинкової території тощо. Цю прибудинкову територію у свою власність може отримати тільки ОСББ, у той час, як власники квартир - співвласники будинку, такої можливості не мають. Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати у оренду допоміжні приміщення i скеровувати ці кошти на поліпшення технічного стану житла.
      Відповідно до статті 24 вищезгаданого Закону, колишній власник будинку (як правило - місцева рада) зобов'язаний прийняти участь у першому після прийому будинку на баланс ОСББ капітальному ремонті. Новостворене ОСББ не відповідає за борги мешканців будинку, які у них залишились перед комунальним підприємством.
      ОСББ має особливості оподаткування - воно за законом не платить податок на прибуток у частині основної своєї діяльності.
      Зрозуміло, що ці права поєднуються i з обов'язками, головними з яких є забезпечення своєчасної сплати мешканцями внесків за житлово-комунальні послуги, та утримання будинку у належному технічному i санітарному стані.
      ОСББ має достатньо широкий простір вибору принципів свого господарювання. Так, згідно із статтею 11 цього Закону, воно може передати свій будинок на баланс i обслуговування житлово-експлуатаційній організації будь-якої організаційно-правової форми, в тому числі залишити будинок на обслуговуванні у комунальному підприємстві, може укласти з комунальним підприємством договори лише на деякі послуги, може самостійно проводити повне обслуговування житла, укласти прямі договори з постачальниками комунальних послуг.
      Для створення ОСББ необхідно виконати ряд послідовних кроків. Перший крок для створення ОСББ — формування ініціативної групи. Ініціатором створення об'єднання можуть виступати: колишній одноосібний власник будинку (уповноважений ним орган), власники приватизованих квартир або нежитлових приміщень. Ініціативна група повинна складатися як мінімум з трьох власників квартир чи нежитлових приміщень. До складу ініціативної групи не можуть входити мешканці які не є власниками — орендарі, наймачі та ін.). Обов’язки ініціативної групи складаються з юридичної, підготовчої та організаційної роботи.
      Другий крок для створення ОСББ — підготовка проекту статуту ОСББ. Перед складанням Статуту, потрібно поговорити з усіма власниками квартир та приміщень у вашому будинку: розповісти їм про переваги об’єднання, про характер його діяльності і, звичайно, заохотити до його створення. Слід зауважити, що Статут об’єднання складається на базі Типового статуту, затвердженого в наказі Державного комітету України з питань ЖКХ № 141 від 27 серпня 2003 р.
      Третій крок для створення ОСББ — обрання назви ОСББ.  Початок діяльності будь-якої структури починається з влучної назви і формування об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, звісно, не є виключенням. Перед тим, як легалізувати організацію, потрібна ефективна і оригінальна назва, яку слід обсудити з вашими однодумцями, друзями та сусідами.
      Четвертий крок для створення ОСББ — скликання установчих зборів. Коли підготовча робота вже закінчена, ініціативна група або власник будинку встановлює дату проведення установчих зборів. Процедурою передбачено, що ініціативна група повинна скласти текст письмового повідомлення, в якому зазначаються особи, що скликають установчі збори, коли і в якому приміщенні вони відбудуться, порядок денний установчих зборів. Це повідомлення надсилається або вручається всім власникам житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку не пізніше, ніж за 14 днів до дати скликання зборів.
      П’ятий крок для створення ОСББ — проведення установчих зборів. Якщо на призначений час зборів не з’явилися 50% + 1 власників або їхніх представників, проведення таких зборів доведеться відкласти на пізніший термін. Слід зауважити, що якщо серед власників є юридичні особи, вони повинні бути представлені або керівниками, або уповноваженими особами, що мають довіреність на представництво.
      Шостий крок для створення ОСББ — набуття статусу юридичної особи.
       Механізм легалізації ОСББ складається з декількох етапів:
       - державна реєстрація;
       - присвоєння ідентифікаційного коду (код ЄДРПОУ);
       - взяття на облік у податковій інспекції, Пенсійному фонді, фондах загальнообов’язкового державного соціального страхування;
       - виготовлення печатки та штампів;
       - відкриття банківського рахунку.
      Зважаючи на важливість проблеми підтримання в належному стані житлового господарства міста, Зіньківська міська рада закликає всіх мешканців та власників нежитлових приміщень в багатоквартирних будинках міста з розумінням віднестись до  ситуації що складається в житлово-комунальному господарстві та невідкладно визначитися щодо шляхів своєї участі в організації спільного проживання в багато-квартирних будинках.
      Всі, у кого можуть виникнути питання щодо створення та діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, можуть звертатися за консультаціями до виконкому Зіньківської міської ради та постійної комісії Зіньківської міської ради по будівництву, житлово-комунальному господарству, благоустрою, регулюванню земельних відносин та сприяння малому і середньому бізнесу.

      
      
      
Голова постійної комісії по будівництву,
житлово-комунальному господарству,
благоустрою,
регулюванню земельних відносин
та сприяння малому і середньому бізнесу
Зіньківської міської ради, керівник ОСББ «Пролісок».                       О.М.Конда
    

 
You are here: Home Трибуна депутата ОБ’ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ - складова житлової реформи, яка є необхідною і неминучою. (О.М.Конда)
Joomla inotur picma